Apie gripo vakcinas – iš gydytojos lūpų

Apie gripo vakcinas – iš gydytojos lūpų

Įsibėgėjant rudeniui, koronaviruso tema dar toli gražu neišsemta. Tačiau „Nefrida“ klinikos šeimos gydytoja Neringa Staponkienė pabrėžia, kad kitos ligos niekur nedingo. Čia pat tyko vienas dažniausių ir klastingiausių susirgimų – gripas.  Laimei, jam yra priešnuodis: veiksmingos vakcinos. Ką reikia žinoti apie skiepus nuo gripo?

Ligų sezonas

Gydytojai juokauja, kad jau galima skelbti ligų sezono atidarymą. „Sergamumo gripu išaugimą tikrai matome rudens – žiemos sezonu. Manau, kad šie metai nebus išimtis ir susirgusių pacientų netrūks“- teigia gydytoja N. Staponkienė. Norint apsaugoti save ir artimuosius bei išvengti gripo epidemijos, svarbu nepamiršti profilaktinių priemonių. Pati efektyviausia iš jų – skiepai.

„Vakcina nuo gripo tinka bet kokio amžiaus pacientams. Ji gelbsti ne tik nuo pirminio susirgimo, bet ir nuo galimų grėsmingų komplikacijų: plaučių uždegimo, bronchų ligų, ausų, sinusų, širdies raumens uždegimų ir net meningito“- skiepų privalumus mini gydytoja.

3 dažniausi mitai apie gripo vakcinas

Nors gripo vakcina kasmet padeda daugybei žmonių, gandų ir mitų šia tema netrūksta iki šiol. Gydytoja nori paneigti kelis labai paplitusius mitus skiepų tema:

  1. Gripas –lengva liga, todėl skiepų nereikia. „Tai – klaidinga nuomonė. Už gripą grėsmingesnės yra jo komplikacijos, kurias „pasigauti“ gana lengva. Ši liga kasmet pražudo tūkstančius pacientų visame pasaulyje, todėl raginu į gripą žiūrėti rimtai“- įspėja N. Staponkienė.
  2. Skiepai netinka nėščiosioms. „Tai – labai pavojingas mitas, nes tiesa priešinga. Vakcinos ypač svarbios besilaukiančioms pacientėms! Nėštumo metu moters imuninė sistema būna silpnesnė, o užpuolęs gripas ypač grėsmingas ir gali sukelti komplikacijas ne tik mamai, bet ir būsimam vaikeliui“- įspėja N. Staponkienė. Gripo vakcinos – visiškai saugios ir puikiai tinka besilaukiančioms pacientėms bet kuriuo nėštumo trimestru.
  3. Vakcina sukelia pavojingus šalutinius efektus. „Liūdna, kad ne tik pavieniai veikėjai, bet net ir politikai ima skleisti dezinformaciją apie skiepus. Ko tik neišgirsime – kad skiepuose yra beždžionių ląstelių, aborto liekanų… Tokie neatsakingi teiginiai kenkia pacientams ir visai sveikatos sistemai. Tiesa tokia, kad gripo vakcinos gelbėja gyvybes. Jų gamyba vyksta laikantis itin griežtų ES reglamentų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šalutiniai efektai – ypač reti ir kyla ne dėl pačios vakcinos, o dėl įvairių paciento alergijų ar kitų išorės veiksnių. To savo praktikoje nesu mačiusi. Raginu tikėti gydytojais, o ne konspiracijų teorijomis“- teigia N. Staponkienė.
Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070