D.U.K.

Kada reikia apsilankyti pas šeimos gydytoją?

Į šeimos gydytoją galima kreiptis įvairiais klausimais – pajutus peršalimo, gripo, karščiavimo simptomus, norint gauti nedarbingumo pažymėjimą, nusipirkti receptinių vaistų. Taip pat į šeimos gydytoją reikia kreiptis norint patekti pas bet kurį kitą kitos srities specialistą. Šeimos gydytojas atlieka sveikatos patikrą mokyklai, darbui, vairuotojo pažymėjimui ir išrašo pažymas. Į šeimos gydytoją kreipkitės gimus vaikui ir nepamirškite apsilankyti profilaktiškai kartą į metus ir pasitikrinti sveikatos būklę.

Kada (ne)reikia mokėti už gydytojo paslaugas?

Nefridos klinika nemokamai teikia šias asmens sveikatos priežiūros paslaugas (jas apmoka TLK):

  • Būtinąją (skubią) medicinos pagalbą (visiems LR gyventojams, neatsižvelgiant į tai, ar jie apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne. Taip pat ES šalių piliečiams, pateikus galiojančią E formos pažymą, patvirtinančią draustumą sveikatos draudimu).
  • Pirmines ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas, teikiamas sveikatos priežiūros įstaigoje ar paciento namuose, pacientams apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu ir sudariusiems sutartį dėl pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo su UAB „Nefridos“ klinika.
  • Antrines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas – gydytojų specialistų konsultacijas, pacientams apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu ir turintiems šeimos gydytojų, vaikų ligų gydytojų ar gydytojų specialistų siuntimus.

Mokamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos Nefridos klinikoje teikiamos, kai:

  • Kreipiasi asmenys be pilietybės ir užsienio valstybių piliečiai, neturintys sveikatos draudimo bei leidimo nuolat gyventi Lietuvoje neskubios pagalbos atveju.
  • Pacientai savo iniciatyva, be gydančio gydytojo rekomendavimo, pasirenka brangesnes medicinos priemones, procedūras ar tyrimus, negu Lietuvos Respublikoje taikomi pagal nustatytas gydymo metodikas ir viršija „Nefridos“ klinikos administracijos nustatytą skiriamą maksimalų finansavimą medicinos priemonėms, procedūroms ar tyrimams, jei šie tyrimai ir procedūros nekenkia konkretaus žmogaus sveikatai.
  • Pacientai, neturėdami pirminės sveikatos priežiūros gydytojo, gydytojo specialisto siuntimo, savo iniciatyva kreipiasi į „Nefridos“ kliniką.
  • Klinikai išnaudojus lėšų limitą, numatytą sutartyje su Teritorine ligonių kasa, matomoje vietoje skelbiant, jog laikinai, dėl lėšų trūkumo, nėra galimybės teikti tam tikrų planinio gydymo ir laboratorinių bei diagnostinių tyrimų paslaugų pacientui pageidaujant gauti paslaugą skubos tvarka.
  • Naujai prisirašiusiems pacientams (sudariusiems sutartį dėl pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo su UAB „Nefridos“ klinika), norintiems prisirašymo dieną patekti pas šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją.

Kur galima kreiptis klinikos nedarbo metu?

Asmenims, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu ir prisirašiusiems prie UAB „Nefridos“ klinikos, klinikos nedarbo metu, ūmios ligos atveju pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia:

  • Suaugusiems – V. Budanovo Greitoji medicininė pagalba. Kontaktai: tel. nr.: 869848206.
  • Vaikams – VšĮ Klaipėdos vaikų ligoninės priėmimo skyrius. Kontaktai: Donelaičio g. 7, Klaipėda, tel. nr.: 8 (46) 48 41 20.

Kaip pasiruošti tyrimams?

Echoskopiniai tyrimai:

  • Pilvo organų echoskopija – tyrimo išvakarėse nevartokite pilvo pūtimą skatinančių produktų, o 4–5 valandas prieš tyrimą nevalgykite ir negerkite skysčių;
  • Pilvo aortos patologijos tyrimas – likus maždaug 8 val. iki tyrimo reikia išgerti pilvo pūtimą mažinančių vaistų. 12 val. iki tyrimo negalima valgyti, nes tyrimo metu skrandis turi būti tuščias;
  • Inkstų, šlapimtakių, šlapimo pūslės echoskopija – prieš tyrimą išgerkite skysčių ir nesišlapinkite;
  • Prostatos echoskopija – rekomenduojame išgerti skysčių ir nesišlapinti;
  • Ginekologinė echoskopija – taip pat rekomenduojame išgerti skysčių ir nesišlapinti.

Kraujo tyrimai:

  • Ne mažiau kaip 8–12 valandų iki kraujo ėmimo nevalgyti (svarbu prisiminti, kad sultys, arbata, kava, ypač su cukrumi yra taip pat maistas, galima gerti tik vandenį);
  • Nesportuoti, prieš kraujo paėmimą pailsėti 10–15 minučių;
  • Nerūkyti 1 valandą iki tyrimo;
  • Nevartoti alkoholio 1–2 dienas prieš tyrimą;
  • Nevartoti vaistų (jeigu galima);
  • Prieš procedūrą vengti streso, prieš kraujo paėmimą ramiai pasėdėti ir atsipalaiduoti bent 10–15 minučių;
  • Prieš kraujo tyrimą neatlikti rentgenokontrastinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų, chirurginių intervencijų.

Kartojant kraujo tyrimus ir norint gauti kuo tikslesnius rezultatus, patariama juos atlikti tuo pačiu dienos metu ir toje pačioje laboratorijoje.

Šlapimo tyrimai:

Šlapimas (rytinis) renkamas į plačiakaklį plastikinį vienkartinį konteinerį. Prieš renkant šlapimą, reikia:

  • Nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu;
  • Vandeniu apsiplauti išorinius lyties organus, nenaudojant jokių dezinfekcinių medžiagų;
  • Nusausinti išorinius lyties organus;
  • Pirmajai šlapimo porcijai leisti nutekėti į tualetą;
  • Rinkti apie 50–100 ml vidurinės šlapimo porcijos;
  • Sausai nuvalyti išorinę indelio dalį ir užsukti dangtelį;
  • Ant indelio užrašyti savo vardą, pavardę, mėginio surinkimo laiką.

Moterims nerekomenduojama šlapimo tyrimą atlikti mėnesinių metu, o praėjus 2–3 dienoms po jų. Šlapimo mėginį ištyrimui į laboratoriją būtina pristatyti per 2 valandas.

Išmatų tyrimai:

Išmatos renkamos į švarų, sausą plastikinį indą užsukamu dangteliu. Išmatų (5–15 g), be šlapimo priemaišų, paimama iš keleto vietų. Ant indelio užrašomas vardas ir pavardė.

Klinikinės medžiagos ėminiai iš lytinių organų dėl lytinių keliu plintančių infekcijų:

  • Nesišlapinti mažiausiai 2–3 val.;
  • Nenaudoti intravagininių preparatų ne mažiau kaip 48 val.;
  • Neplauti makšties ne mažiau kaip 24 val.;
  • Moterims atvykti 18–21 menstruacijų ciklo dieną (jei liga neūmi) ar tomis dienomis, kai nėra kraujavimo (jei liga ūmi).

Kuo pavojingas padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje?

Tai priklauso, ar kraujyje daugiau gerojo, ar blogojo cholesterolio. Jei blogojo yra daugiau, kyla rizika susirgti ateroskleroze, krūtinės angina, miokardo infarktu, insultu, ilgainiui gali sutrikti kraujotaka. Esant per dideliam blogojo cholesterolio kiekiui kraujyje būtina mažinti riebių produktų, gyvulinės kilmės riebalų suvartojimo kiekį.

Kaip rekomenduojama sumažinti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje?

Cholesterolį mažina skaidulinių medžiagų turintys produktai, probiotikai, omega-3 vitaminai, žuvis, vitaminas C, česnakai, medikamentai. Geriausią būdą parenka gydytojas kardiologas.

Kaip kontroliuoti šokinėjantį kraujospūdį?

Normalus arterinis kraujo spaudimas (AKS) yra 120 mm Hg ir 80 mm, normos ribos yra nuo 140/90 mm Hm 90/60 iki 90/60 mm. Geriausią būdą jį kontroliuoti gali pasakyti tik gydytojas kardiologas, todėl pirmiausia kreipkitės į specialistą, nes jis nuspręs, kokio gydymo Jums reikia. Deja, padidėjęs ir nekontroliuojamas kraujo spaudimas ilgainiui sukelia įvairias širdies ir kraujagyslių ligas.

Kas rodo, kad atsirado širdies ritmo sutrikimų?

Pirmiausia, tai rodo neritmingas, pasikeitęs širdies ritmiškumas. Tada pacientas jaučia silpnumą, netoleruoja fizinio krūvio, greičiau dūsta. Trumpalaikių širdies ritmo sutrikimai, kuriuos lemia stresas ir emocijos, praeina savaime.

Kada vesti vaiką pas kardiologą?

Jeigu pastebite, kad Jūsų vaikas dažniau pavargęs nei įprastai, skundžiasi skausmu krūtinės srityje, galvos svaigimu, oro trūkumu, sunkiai toleruoja fizinį krūvį ir nepriauga svorio – rekomenduojame užsirašyti gydytojo kardiologo konsultacijai ir išsiaiškinti šių negalavimų priežastis.

Kaip paruošti vaiką vizitui pas kardiologą?

Paprasčiausiai paaiškinkite vaikui, kad reikia apsilankyti pas gydytoją, kuris patikrins, kaip dirba širdelė. Tai bus visiškai neskausminga procedūra, jos bijoti nereikia.

Kokie tyrimai atliekami kardiologo kabinete?

Įvairioms ligoms nustatyti dažniausiai atliekami laboratoriniai tyrimai, širdies echoskopija. Vyresniems vaikams atliekamas fizinio krūvio mėginys, vadinamas veloergometrija.

Esu nėščia ir sergu cukriniu diabetu. Ar tai pavojinga?

Padidėjęs gliukozės kiekis motinos organizme patenka ir į vaisiaus kraujotaką. Sergančioms cukriniu diabetu nėščiosioms didesnė tikimybė gimdymo metu atlikti cezario pjūvį, padidėja tikimybė susirgti cukriniu diabetu ir po gimdymo. Tačiau specialistų prižiūrima moteris gali pagimdyti visiškai sveiką vaikelį ir išvengti tolimesnių komplikacijų.

Kodėl sutrikusi skydliaukė primena virškinamojo trakto, nervų sistemos, širdies, ginekologinių ligų simptomus?

Suaktyvėjus skydliaukės veiklai išryškėja simptomai, būdingi ir kitoms ligoms. Pacientas tampa jautresnis, dažnai keičiasi nuotaika, vargina rankų drebulys, atsiranda širdies permušimai, daugiau prakaituojama, kinta svoris. Šiuos simptomus tikslingai gali įvertinti ir gydymą skirti gydytojas endokrinologas.

Kas yra skydliaukės mazgai?

Mazgai skydliaukėje susiformuoti gali gana dažnai, daugeliu atvejų jie – nepavojingi. Visgi juos pastebėjus verta apsilankyti pas endokrinologą.

Kokie maisto produktai naudingi gerai skydliaukės veiklai palaikyti?

Skydliaukei labai naudingi jūros kopūstai, kadangi juose yra svarbių medžiagų: jodo, mikrooelementų, vitaminų A, B, D ir B.

Urologas – moterų ar vyrų gydytojas?

Urologas yra universalus specialistas, gydantis tiek vyrus, tiek moteris. Vyrams urologas diagnozuoja šlapimo pūslės ir takų problemas, prostatą, sprendžia hormonų disbalanso ir nevaisingumo problemas, lytinio gyvenimo problemas.

Kokias procedūras urologas gydo moterims?

Dažniausiai moterims urologas gydo inkstų akmenis, uždegimus šlapimo kanaluose, lytiškai plintančias infekcijas, šlapimo takų piktybinius ar gerybinius navikus, pernelyg dažną šlapinimąsi arba šlapimo nelaikymą.

Kas yra vaikų urologas?

Vaikų urologas padeda tada, kai vaikai turi šlapimo sutrikimų – šlapimo pūslės ar šlapimtakių bėdų. Taip pat vaikų urologas sprendžia lytinių organų raidos problemas, konsultuoja dėl išvaržų, gerybinių ir piktybinių pakitimų, atlieka tyrimus.

Ar tyrimas dėl lytiškai plintančių ligų yra skausmingas?

Tyrimas neskausmingas. Dažniausiai norint pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų užtenka pasišlapinti į šlapimo surinkimo indelį. Šlapime tikrinama, ar yra kokios nors lytiškai plintančios ligos sukėlėjų DNR.

Kada kreiptis į urologą?

Į urologą kreipkitės, jeigu pastebėjote, kad šlapinatės dažniau nei įprastai, jaučiate skausmą dubens srityje, jaučiate deginimo ar perštėjimo jausmą ar pastebite kitų simptomų lytinių organų srityje. Taip pat jeigu jaučiate skausmą lytinių santykių metu, atsiranda erekcijos sutrikimų arba įtarimų užsikrėtus lytine liga.

Ar pakitimai akyse gali parodyti kitas ligas?

Pasikartojantys akių uždegimai gali signalizuoti apie autoimunines ligas, dar nediagnozuotas infekcijas. Stebint tam tikrus pakitimus akyse (pavyzdžiui, kraujasruvas) rekomenduojame atlikti tyrimus dėl cukrinio diabeto, hipertenzijos.

Kokiais simptomais pasireiškia akių ligos ir regėjimo sutrikimai?

Dažniausiai tai – regėjimo pablogėjimas, ryškumo sumažėjimas, pasikartojantys akių uždegimo požymiai, akių skausmingumas, kuris nėra susijęs su jų nuovargiu, akių sausumas nepadedant drėkinantiems akių lašams. Jei simptomai užsitęsia, rekomenduojame užsirašyti oftalmologo konsultacijai.

Kada į akių gydytoją kreiptis nedelsiant?

Jeigu užsigavote akį ar į ją pateko svetimkūnis, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kadangi oftalmologijoje šie sutrikimai fiksuojami kaip didelės akių traumos. Nesikreipiant gali pablogėti rega. Per kelias pirmąsias valandas nuo traumos patyrimo yra didžiausias šansas atkurti kokybišką regėjimą.

Kaip išsaugoti sveikas akis?

Reikėtų reguliariai daryti pertraukas nuo kompiuterio ir telefonų ekranų (bent kas 20 min.), naudoti drėkinančius akių lašus joms sausėjant ar pasikeitus klimato sąlygoms. Pablogėjus regai pasitikrinti, ar nereikalingi akiniai.

Kokiu dažnumu reikia tikrintis akis?

Suaugusiems žmonėms akis patariame tikrintis kas 1–2 metus. Pirmą kartą akys turėtų būti patikrintos vaikui sulaukus metų, antrą kartą – vaikui esant 3–4 metų, trečią – prieš mokyklą.

Kada vertėtų apsilankyti pas otorinolaringologą?

Jeigu Jums užsitęsusi sloga, nepraeina gerklės ar ausų skausmas, balso užkimimas ir šie simptomai nepraeina per 7–10 dienų.

Kaip atpažinti lėtinį sinusitą?

Lėtinis sinusitas pasireiškia šiais simptomais: kankina ilgą laiką užgulusi nosis, pasunkėja kvėpavimas pro nosį, stipriai susilpnėja arba visai išnyksta uoslė, jaučiamas galvos skausmas kaktos srityje, skruostikauliuose. Simptomai tęsiasi ilgiau nei 12 savaičių.

Ką parodo užsitęsęs gerklės skausmas?

Dažniausiai užsitęsęs gerklės skausmas gali liudyti kelis dalykus: gastroezofaginį refliuksą (GERL), kuris atsiranda, kai skrandžio rūgštys dirgina ryklės gleivinę arba netaisyklingą kvėpavimą, kuris išsausina burną.

Skauda ausį. Kas sukelia skausmą?

Ausies skausmas signalizuoja apie prasidėjusį uždegimą. Nekomplikuotą ūmų ausies uždegimą gydyti nesunku – užtenka vartoti nuskausminamuosius vaistus, o skaudamą ausį galima šildyti druskos ar kruopų kompresais. Jei skausmas sustiprėja ir nepraeina, kreipkitės į gydytoją.

Kada reikia psichologo, o kada psichiatro?

Psichologas yra ne medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas, kuris konsultuoja įvairiomis temomis ir tiria paciento vidinius išgyvenimus, o psichiatras yra gydytojas, galintis diagnozuoti psichikos ligas, skirti joms gydymą, išrašyti vaistus.

Kuo psichiatro konsultacija skiriasi nuo paprasto išsikalbėjimo su artimu žmogumi?

Psichiatro konsultacijos metu gydytojas kartu su pacientu stengiasi prieiti prie bendro sprendimo – išsiaiškinti, ar reikalingas psichoterapinis gydymas.

Kokie simptomai išduoda psichikos sutrikimus?

Tai gali būti įvairūs elgesio sutrikimai, kuomet pasidaro sunkiau dirbti, bendrauti, užsiimti pomėgiais, kankina nemiga, prasta nuotaika, dingsta apetitas, aplanko baimės ir nerimo jausmas viduje, gyvenimo kokybė prastėja.

Kaip atpažinti depresiją?

Kiekvieno žmogaus depresijos simptomai skirtingi. Paprastai kankina bloga nuotaika, seniau patikusios veiklos atrodo beprasmės ir neteikia malonumo, drastiškai pasikeičia svoris, kankina nemiga arba per didelis mieguistumas (kartais miegama ištisom parom), nuolat nėra jėgų ir motyvacijos, vargina per didelis blogų, save nuvertinančių ir peikiančių minčių srautas, labai dažnai atsiranda minčių apie savižudybę, sudaromas savižudybės planas arba bandoma nusižudyti. Jei jaučiate bent penkis iš paminėtų požymių, nedelsiant kreipkitės į specialistą.

Kada reikia kreiptis pas nefrologą?

Esant pakitusiam šlapimui, sergant inkstų nepakankamumu, dažnai kartojantis šlapimo takų
infekcijoms, sumažėjus inkstams arba juose radus darinių.

Kokie simptomai rodo inkstų ligas?

Esant lengvam inkstų funkcijos nepakankamumui pacientas nejaučia jokių simptomų. Esant pažengusiam lėtiniam inkstų funkcijos nepakankamumui atsiranda apetito stoka, virškinimo sutrikimai (šleikštulys, pykinimas, vėmimas), dėmesio koncentravimo sutrikimai, kojų tinimas, mažakraujystė.

Kaip vystosi ūminis inkstų nepakankamumas?

Ūminis inkstų nepakankamumas užklumpa netikėtai ir progresuoja labai greitai. Liga vystosi sutrikus kraujotakai inkstuose, staiga netekus skysčių, nudegus, stipriai apsinuodijus maistu, vartojant inkstus pažeidžiančius vaistus.

Ar lėtinis inkstų nepakankamumas yra komplikacija?

Galima sakyti, kad taip, lėtinis inkstų nepakankamumas susiformuoja dėl bet kurios kitos inkstų ligos.

Kada rekomenduojama neurologo konsultacija?

Patiriant lėtinį ir stiprų galvos skausmą, galvos svaigimą, tirpimą, sutrikus koordinacijai ir orientacijai, atsiradus atminties problemoms, raumenų jėgos sumažėjimui speficinėje vietoje, sutrikus uoslei, skoniui.

Kokie insulto požymiai?

Paprastai insultą nuspėti sunku, nes kiekvienam jis pasireiškia skirtingais simptomais. Vieniems sutrinka kalbėjimas, pasikeičia veido simetrija, silpsta viena kūno pusė, o kitiems – svaigsta galva, pasunkėja rijimas, staiga pablogėja koordinacija.

Kaip elgtis pastebėjus, kad kažkas kitas patiria insultą?

Jeigu pastebite staiga sutrikusį kalbėjimą, pusiausvyrą, koordinaciją, paralyžiaus požymius, nedelsiant kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Jei tai Jūsų artimasis, prieš važiuojant į ligoninę paimkite buvusių ligų, tyrimų, vartotų vaistų išrašus.

Kaip numalšinti galvos skausmą, jei nepadeda vaistai?

Labai svarbu suprasti, kokie veiksniai išprovokuoja galvos skausmus. Skirkite pakankamai laiko poilsiui, gerkite daug vandens, palaikykite sveiką ir subalansuotą mitybą, daugiau laiko praleiskite gryname ore, reguliariai sportuokite, kokybiškai išsimiegokite.

Esu nepilnametė. Kada pirmą kartą apsilankyti pas ginekologą?

Pirmasis vizitas turėtų įvykti sulaukus 18 metų, jeigu nėra jokių problemų. Jei mergina pas ginekologą atvyksta anksčiau, būtina tėvų ar globėjų palyda.

Kokius klausimus užduoti ginekologui vizito metu?

Vizito metu moterys gali klausti bet kokių klausimų, susijusių su nusiskundimais ar bendra lytine sveikata. Gėdingų klausimų nėra, todėl galite klausti visiškai bet ko, ko tik norite.

Kada atliekamas gimdos kaklelio tyrimas (PAP tepinėlis)?

Šis tyrimas atliekamas merginai sulaukus 25 metų, kartojamas kas 3 metus. Tyrimas skirtas ikivėžinių pakitimų ir gimdos kaklelio vėžio nustatymui.

Kada reikėtų pasirodyti gydytojui traumatologui?

Jei patyrėte rankų, kojų traumą, kurią labai skauda, be jokios priežasties kankina sąnarių skausmas, patinimas, sunku judėti, vargina pėdų sutrikimai (iškrypę pirštai, deformuoti nagai), išsivysto plokščiapėdystė.

Neseniai pradėjau aktyviai sportuoti ir lengvai patyriau traumą. Kodėl?

Deja, nereguliariai arba staiga itin aktyviai sportuoti pradėję žmonės, kurie jokiu sporto anksčiau neužsiimdavo, turi didesnį šansą patirti traumą dėl to, kad daro fizinius pratimus neteisingai arba neapšyla prieš sportą.

Kodėl skauda petį?

Petį gali skaudėti dėl patirtų traumų – lūžių, išnirimų, patempimų, sausgyslių sužalojimų arba dėl uždegiminių procesų ir lėtinių degeneracinių ligų (tokių kaip sąnarių artrozė, ankštumo sindromas ir kt.).

Kaip gydyti patemptą čiurną?

Čiurnų patempimas, raiščių plyšimai, nedideli lūžiai ir mažos dislokacijos, kada čiurnos kaulas šiek tiek pasislenka iš savo vietos, gydomi su gipsais, plastiko įtvarais. Dažniausiai šie sužeidimai pilnai sugyja per 3–6 savaites.

Ar visi radiologiniai tyrimai su apšvita?

Daugelis jų – taip, tačiau jonizuojančios spinduliuotės (kitaip vadinamos apšvitos) kiekis juose būna minimalus ir leistinas, kitokiu atveju šie tyrimai visai nebūtų atliekami. Apšvitos neturi ultragarso, magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai.

Ar rentgeno tyrimas saugus?

Rentgeno tyrimo metu gaunama apšvita labai nedidelė – panaši, kokią gauname iš kosminės spinduliuotės, statybinių medžiagų, maisto ir pan, todėl tyrimas yra saugus ir paprastas, medicinoje diagnostiniais tikslais naudojamas daugelį metų.

Ar ultragarsas atliekamas tik nėščioms moterims?

Ne, tyrimas gali būti atliekamas tiriant pilvo, dubens organų, skydliaukės, krūties, širdies ir kraujagyslių, minkštųjų audinių ligas. Šis tyrimas dažnai atliekamas žmonėms, patyrusiems traumą arba besiskundžiantiems ūmiu, nuolatiniu pilvo skausmu.

Ar ultragarso tyrimas atliekamas tik nėščiosioms?

Ne, tyrimas gali būti atliekamas siekiant ištirti pilvo, dubens organų, skydliaukės, krūtų, širdies ir kraujagyslių, minkštųjų audinių ligų būklę. Šis tyrimas dažnai atliekamas traumą patyrusiems arba ūmiu, nepraeinančiu pilvo skausmu besiskundžiantiems žmonėms.

Ką reikėtų žinoti prieš atliekant radiologinius tyrimus?

Specialaus pasiruošimo nereikia. Šių tyrimų metu pacientas nurengiamas iki pusės, o pacientas turi stovėti prieš rentgeno aparatą ir kelias akimirkas sulaikyti kvėpavimą, kol gydytojas fotografuos.

Ar vidaus organų echoskopija yra sudėtinga procedūra?

Tai paprasta procedūra. Jausite tik specialų jutiminį aparatą per kūno odą, kurį naudos gydytojas procedūros metu. Prieš pat procedūrą oda patepama šaldančiu geliu.

Kada vidaus organų echoskopija reikalinga?

Norint ištirti minkštuosius audinius, pilvo zoną, lytinės sistemos organus, šlapimo pūslę, kraujagysles, krūtis.

Kaip pasiruošti šiai procedūrai?

Iš ryto nieko nevalgykite ir negerkite, nesišlapinkite, nerūkykite, į procedūrą ateikite laisvais drabužiais.

Kada rekomenduojama apsilankyti pas angiochirurgą?

Sveika pasirodyti gydytojui, jei atsirado kojų sunkumas, nuovargis ir tinimas, dažnai kamuoja mėšlungis, pastebite išsiplėtusias kojų venas, pasikeitusią vienos arba abiejų kojų temperatūrą, sutrikus pusiausvyrai.

Kada atliekamas kaklo kraujagyslių tyrimas?

Jei dažnai kamuoja galvos skausmas, svaigimas, mirga akyse, pasireiškia trumpalaikiai apakimai. Tyrimas rekomenduojamas ir turintiems aukštą kraujospūdį ar padidėjusį cholesterolio kiekį, sergantiems cukriniu diabetu.

Ar kraujagyslių chirurgijos metu atliekamos invazinės procedūros?

Gydant paprastesnes problemas, jei veninė kraujotaka sveika, operacijos nereikia – tuomet išsiplėtusius kapiliarus galima šalinti lazeriu. Sudėtingesniais atvejais operacijos gali būti atliekamos.

Išsiplėtusios venos ant kojų yra estetinė problema?

Ne, tai yra liga, vadinama venų varikoze. Ja dažniau serga moterys. Gydymo metu siekiama nukreipti kraują tekėti kitomis, sveikomis venomis, o visiškai pažeistas venas reikia pašalinti.

Kada reikalingos reabilitacijos procedūros?

Reabilitacija naudingiausia pacientams, patyrusiems didelių traumų po avarijų ar kitų nelaimių. Reabilitacinės procedūros padeda organizmui greičiau atsistatyti po ligų, operacijų, pagerina sveikatos būklę. Gydymui taikomas kompleksinės priemonės –fizioterapija, kineziterapija, masažai.

Nuolat jaučiu skausmą. Ar fizioterapija galėtų padėti?

Reabilitaciniai užsiėmimai gali padėti spręsti įvairius kūno skausmus, sustiprinti raumenis, užtikrinti greitesnį gijimo procesą.

Kiek laiko trunka reabilitacinis atsistatymas?

Tai priklauso nuo paciento būklės, patirtos traumos ar ligos rūšies.

Kodėl nereikia nuvertinti reabilitacinių mankštų?

Individualios mankštos yra pagrindas, padedantis sureguliuoti raumenų balansą, įveikti raumenų
skausmą. Mankštos didina raumenų elastingumą, stiprina aplink sąnarį esančius raisčius, teigiamai veikia emocinę būklę, normalizuoja nervų sistemą.

Kodėl svarbu sveikatą tikrintis reguliariai?

Profilaktinis sveikatos patikrinimas leidžia gydytojui įvertinti, kaip funkcionuoja Jūsų kūnas, organai, įvertinti, ar gera kraujo būklė, aptikti įvairias ligas ar sutrikimus, užkirsti kelią jų progresavimui.

Kokiu dažnumu reikia profilaktiškai tikrintis sveikatą?

Rekomenduojame pas šeimos gydytoją apsilankyti bent kartą per metus.

Ar veiksminga lėtinių ligų (kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių) profilaktika?

Taip, veiksminga. Lėtinių ligų padeda išvengti sveika gyvensena, tinkama mityba, kupina vitaminų ir mineralų, grynas oras, dažnas patalpų vėdinimas, fizinis aktyvumas ir, žinoma, profilaktiniai apsilankymai pas gydytoją ir paskirto gydymo laikymasis.

Ar sėkminga vėžio profilaktika?

Anksti diagnozavus vėžį didesnė tikimybė jį sėkmingai išgydyti. Ikinavikiniai organų pokyčiai paprastai nesukelia jokių simptomų, todėl svarbu laiku tikrintis sveikatą.

Kada geriausia duoti kraują?

Patariame kraujo tyrimus atlikti rytais – nuo 8 iki 11 val. Prieš tyrimą svarbu visiškai atsibusti, duokite sau bent 1 val. tai padaryti.

Ar prieš kraujo tyrimus galima valgyti ir gerti?

Prieš kraujo tyrimus rekomenduojama 8–12 val. (priklauso nuo tyrimų pobūdžio) nevalgyti ir
negerti, nebent tai leidžia Jūsų gydytojas – tai bendras principas, galiojantis visiems pacientams.

Ar prieš kraujo tyrimus galima sportuoti, rūkyti, valytis dantis?

Sportuoti ir rūkyti negalima, nes tai gali iškreipti gautus tyrimų atsakymus. Valytis dantis galite.

Kada kreiptis į medicinos komisiją?

Jeigu norite gauti nedarbingumo pažymėjimą, sveikatos pažymėjimą, nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus, pasitikrinti sveikatą darbui.

Kokiu dažnumu turi būti tikrinama sveikata dėl darbo?

Profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl darbo paprastai vykdomas kas 2 metus.

Kiek laiko galioja medicininė dirbančiojo kortelė?

Medicininėje kortelėje gydytojas ir darbovietė pildo įrašus. Ji saugoma 15 metų nuo paskutinio apsilankymo pas gydytoją.