Kaip apsaugoti odą nuo saulės žalos vasarą?

Kaip apsaugoti odą nuo saulės žalos vasarą?

Artėjant vasarai, saulės spinduliai tampa vis intensyvesni, o mūsų oda – ypač jautri ultravioletinių (UV) spindulių poveikiui. Nors dažnai manome, kad saulės nudegimai gresia tik karštomis dienomis, svarbu žinoti, kad net vėsesnėje temperatūroje ir debesuotomis dienomis UV spinduliai gali būti aktyvūs ir sukelti odos pažeidimus. Klinikos „Nefrida“ gydytojai atkreipia dėmesį, kad pirmieji nudegimo požymiai dažniausiai pasireiškia jau po 15–30 minučių tiesioginio saulės poveikio, ypač jeigu oda yra šviesi ir jautri.

Pirmasis ir dažniausiai matomas simptomas – odos paraudimas, kuris rodo uždegiminį procesą. Vėliau oda gali tapti karšta, skaudėti, deginti, o kai kuriais atvejais atsiranda niežėjimas ar net vandeningos pūslelės. Be to, sunkesni nudegimai gali lydėti bendras silpnumas, galvos skausmas, karščiavimas ar net pykinimas. Net ir lengvi nudegimai yra ženklas, kad odai padaryta žala. Kuo dažniau nudegate, tuo didesnė ilgalaikė rizika – gali paspartėti odos senėjimas, atsirasti pigmentinių dėmių ar net padidėti odos vėžio rizika. 

Pirmoji pagalba nudegus saulėje

Susidūrus su saulės nudegimu, svarbiausia – kuo greičiau nuraminti odą ir užkirsti kelią tolesniam jos pažeidimui. „Nefridos“ klinikos gydytojai rekomenduoja: „Pirmiausia reikia atsitraukti nuo saulės šaltinio, ieškoti pavėsio ir aprengti odą lengvais, natūraliais drabužiais.“ Šaltas, bet ne ledinis vanduo padeda sumažinti odos temperatūrą ir skausmą, tačiau ledo tiesioginis kontaktas su oda gali sukelti dar didesnį dirginimą.

Nudegus saulėje patariama naudoti specialias vėsinančias ir raminančias priemones, kuriose yra pantenolio – šis ingredientas skatina odos regeneraciją ir mažina uždegimą. „Verta vengti namuose dažnai naudojamų aliejų ar alkoholio turinčių losjonų, nes jie gali dar labiau sudirginti odą“, – įspėja klinikos „Nefrida“ specialistai. Be to, svarbu gerti daug skysčių, kad organizmas neprarastų drėgmės ir galėtų greičiau atsigauti.

Ko vengti po saulės nudegimo?

Po nudegimo labai svarbu vengti papildomo odos dirginimo. Negalima trinti ar spaudyti pūslių, nes tai didina infekcijos riziką ir gali sukelti randus. Taip pat nerekomenduojama naudoti stiprių kvapiklių turinčių kremų ar losjonų, kurie gali sukelti alergines reakcijas.

Vasaros karščiai ir saulės spinduliai dažnai skatina žmones dažnai maudytis, tačiau per ilgai būnant vandenyje oda gali dar labiau išsausėti ir sudirgti. Klinikos „Nefrida“ specialistai pataria: „Po maudynių būtina odą švelniai nusausinti ir patepti drėkinančiu kremu, kuris padės išlaikyti odos elastingumą ir pagreitins gijimą. Taip pat svarbu naudoti apsauginius kremus su aukštu SPF, kad išvengtumėte pakartotinio nudegimo, kuris gali būti dar pavojingesnis“.

Kaip išvengti nudegimų ateityje?

Nors gydymas yra svarbus, dar svarbiau – prevencija. Saulės poveikio neįmanoma išvengti visiškai, bet galima stipriai sumažinti žalą odai. Pagrindinė apsaugos priemonė – saulės kremas su SPF 50. Jį būtina tepti ne tik paplūdimyje – bet ir kasdien, jeigu leidžiate laiką lauke ar ne patalpose, prie langų. 

„Didžiausia klaida – galvoti, kad SPF reikalingas tik vasaros įkarštyje, ypač saulėtomis dienomis. Iš tiesų, UV spinduliai intensyvėja jau pavasarį – net kai lauke dar tik +15°C“, – įspėja klinikos specialistai. Be to, rekomenduojama dėvėti galvos apdangalus, akinius nuo saulės, laisvus, šviesius rūbus. Stenkitės vengti tiesioginės saulės 11–16 val. – būtent šiuo metu UV spinduliuotė būna intensyviausia ir pavojingiausia.

Kada kreiptis į specialistus?

Jeigu po saulės nudegimo atsiranda stiprus skausmas, didelės pūslelės, karščiavimas ar bendras silpnumas – tai signalai, kad būtina nedelsti ir kreiptis į specialistus. „Nefridos“ klinikos gydytojai pataria neignoruoti sunkių simptomų, nes jie gali rodyti rimtesnį odos pažeidimą ar net saulės smūgį. Klinikos specialistai suteiks profesionalią pagalbą, atliks reikalingus tyrimus ir paskirs tinkamą gydymą.

Prisiminkite, kad vasaros malonumai prasideda nuo atsakingo požiūrio į savo odos sveikatą. Naudokite apsauginius kremus, venkite tiesioginės saulės intensyviausiu metu ir, jeigu kyla abejonių dėl odos būklės – nedvejodami kreipkitės į klinikos „Nefrida“ gydytojus . Jūsų sveikata ir gerovė – mūsų prioritetas!

Registracija internetu

Registracija telefonu +370 46 397070

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070