Kaip gydyti ilgai trunkantį kosulį?

Kaip gydyti ilgai trunkantį kosulį?

Remiantis statistiniais duomenimis, net 30 mln. žmonių kasmet kreipiasi į gydytojus pagalbos dėl kosulio – tai vienas pagrindinių kvėpavimo takų infekcijų simptomų. Nors kai kuriems užtenka paprastesnio gydymo, visgi 40 proc. pacientų būna siunčiami pas pulmonologą dėl ilgai trunkančio kosulio bei gan intensyvaus jo stiprumo. Specialistai įspėja, kad norint kuo greičiau pasveikti, svarbu gilintis į šio negalavimo priežastis. 

Kosulys prasideda nuo elektros impulsų kvėpavimo takuose, kai cheminiai ir mechaniniai receptoriai reaguoja į išorinius dirgiklius – kvapus, garus ar dulkes. Suaktyvėjus šiems nervams, gerklė užsidaro ir spaudimas krūtinėje padidėja, todėl oras kartu su gleivėmis patenka į plaučius ypač dideliu greičiu (maždaug 800 km/h). Dėl prasidėjusios infekcijos bei uždegimo gaminasi molekulė, vadinama bradikininu, sukelianti norą kosėti, taip pat tam įtakos turi ir genetiniai pokyčiai, tam tikrų nervinių takų jautrumas.

Kosulys būna trijų tipų: ūmus (sergant aktyvia virusine infekcija), poūminis (trunkantis tris arba daugiau savaičių po viršutinių kvėpavimo takų ligos) ir lėtinis (kurį sukelia astma, užnosinis sekreto lašėjimas, refliuksas). Visgi vienas iš dažniausių reiškinių – poinfekcinis kosulys, kuris gali trukti kelias savaites ar netgi mėnesius. Įvairūs moksliniai tyrimai pateikia skirtingas išvadas, kadangi vieni duomenys rodo, kad poūminis ir lėtinis kosulys atsiranda po kvėpavimo takų infekcijos, o kiti patvirtina COVID-19 įtaką.

Vieno tikslaus gydymo būdo nėra – vieniems kosulys praeina savaime, o kitiems padeda inhaliatoriai, įvairūs gydytojo paskirti vaistai: pavyzdžiui, benzonatatas, apmarinantis nervus plaučiuose bei kvėpavimo takuose, slopinantis kosulio refleksą. 

Pradėjote stipriai kosėti, pastebėjote kraujo žymes, staiga pradėjusį kristi svorį ar pagausėjusį prakaitavimą? Nedelskite ir kreipkitės į šeimos gydytoją – tai galite padaryti ambulatorijos klinikoje „Nefrida“, kurioje dirba profesionalūs bei savo sritį išmanantys specialistai, orientuoti padėti kiekvienam pacientui pasijausti geriau. Registruokitės pirminei konsultacijai ir pasimatykime jau greitai!

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070