Kaip išlikti sveikam šaltuoju metų laikotarpiu?
Kartu su sniegu žiemą ateina šaltis, permainingas vėjas, atnešantis įvairias pešalimo ligas. Šiuo laikotarpiu reikėtų akyliau rūpintis sveikata ir sustiprinti imunitetą – tokiu būdu visada išliksite sveiki. Šiame straipsnyje klinikos „Nefrida“ gydytojai dalinasi naudingais patarimais, kaip išvengti ligų ir pasirūpinti savimi šaltaisiais metų sezonais.
Organizmo grūdinimas
Žiemą išvengti peršalimo padeda organizmo grūdinimas. Tai gali reikšti ilgą pasivaikščiojimą gryname ore kiekvieną dieną, fizinį aktyvumą (jei yra galimybė taip pat lauke). Jei niekada nesportavote anksčiau, Jūsų organizmas nebus pasiruošęs šiam iššūkiui. Tokiu atveju sportuoti lauke nerekomenduojame.
Žiemą šiltose patalpose palanku gyventi virusams ir bakterijoms, kurie greitai plinta, todėl nepamirškite dažnai išsivėdinti namų ar darbo patalpų. Didžiausia užsikrėtimo rizika yra prekybos centruose, kavinėse, sporto klubuose ir kituose dideliuose žmonių susibūrimuose.
Esant žemai temperatūrai lauke kvėpuokite per nosį, nes per burną įkvėptas oras nespėja sušilti, o į gerklę patekęs šaltis gali sukelti gerklės skausmą, perštėjimą. Taip pat dėvėkite tinkamą aprangą – žiemą labai tinka drabužių sluoksniavimas. Vidinis sluoksnis turėtų netraukti drėgmės, o išorinis – būti neperšlapamas ir neperpučiamas. Drėgnų rūbų dėvėjimas šaltame ore labai padidina peršalimo riziką, todėl stenkitės nepalikti namų sušilę.
Tinkamas maisto racionas
Trumpos dienos, šviesos stygius, šaltis skatina apetitą. Sumažėja hormonų melatonino (atsakingo už kokybišką miegą), serotonino (atsakingo už gerą nuotaiką) gamyba, dėl to jaučiamės mieguisti, o geresnei nuotaikai palaikyti vartojame saldumynus. Kai šalta norisi daugiau šilumos, todėl atiduodame maisto energiją organizmo šildymui.
Mūsų specialistų teigimu, žiemą daugeliui žmonių trūksta skaidulų ir vitaminų. Tinkamą jų kiekį galime gauti vartodami tinkamus maisto produktus. Rekomenduojame maisto racioną papildyti lietuviškais obuoliais, baltagūžiais kopūstais, brokoliais, kalafijorais, šakninėmis daržovėmis (salierais, ropėmis, ridikais). Ryškesnių spalvų ir tinkamų vitaminų, antioksidantų pasipildyti galima iš morkų, paprikų. Vitamino B grupės vitaminų galima rasti raugintose daržovėse. Taip pat gerkite daug vandens.
Svarbiausių organizmui medžiagų – omega-3 rūgščių, antioksidantų, mineralų, vitamino C, vitamino D kiekis organizme užtikrins tvirtą imuninę sistemą ir apsaugą nuo įvairių ligų. Šių medžiagų kiekį organizme galima pasipildyti ir vartojant maisto papildus, kuriuos galite įsigyti bet kurioje vaistinėje.
Streso malšinimas
Neilgai trunkantis stresas iš tikrųjų gali atnešti naudos – suteikti tvirtybės, formuoti asmenybę, tačiau ilgalaikis, užsitęsęs stresas turi neigiamų pasekmių tiek fiziniam kūnui, tiek emociniam pasauliui. Dėl streso gali atsirasti varginantys ir pasikartojantys galvos skausmai, įvairūs viršikinimo sutrikimai, gali apsiverti skrandžio opa. Stresuojantis žmogus jaučia apatiją, nerimą, energijos trūkumą.
Valdyti stresą gali padėti tinkamas minčių susidėliojimas, pasivaikšiojimas gryname ore, saulės šviesa, atpalaiduojančios veiklos, teikiančios ramybę (joga, knygos skaitymas, geras filmas, laikas su draugais). Labai naudinga ir atsitraukti nuo socialinių medijų, išlaikyti fizinį aktyvumą, daryti kvėpavimo pratimus, vartoti vitaminus, sveikai maitintis.
Jeigu jaučiate, kad visgi peršalote ir jaučiatės itin prastai, kviečiame atvykti į „Nefridos“ kliniką! Mūsų specialistai padarys viską, kad grąžintų Jums prarastas jėgas ir sveikatą.