Kokias ligas platina naminiai gyvūnai ir kaip jų išvengti?

Kokias ligas platina naminiai gyvūnai ir kaip jų išvengti?

Remiantis statistiniais duomenimis, naminiai gyvūnai yra vienas iš pagrindinių užkrečiamųjų ligų infekcijos nešiotojų. Specialistai pataria būti atsargiems ir neturėti artimo fizinio kontakto su gyvūnu, neseniai grįžusiu iš lauko ir galimai turinčiu užkratą. Taip pat svarbu laikytis griežtos ir reguliarios asmeninės higienos. Sužinokite, kokias ligas platina naminiai gyvūnai ir kaip jų išvengti.

Salmoneliozė – tai ūmi žarnyno liga, kurią sukelia bakterijos plonojoje žarnoje. Ši infekcija pasižymi viduriavimu, karščiavimu, pilvo bei galvos skausmais. Moksliniai tyrimai nustatė, kad būtent naminiai augintiniai (tokie, kaip katės, šunys, vėžliai ir pan.) savyje turi šios infekcijos bakterijų. Todėl žmonės, liesdami ir glostydami savo gyvūnus, užsikrečia šia liga, kuri itin pavojinga kūdikiams ir vaikams iki 5 metų. 

Katės yra vieni iš tų gyvūnų, kuriuos galime sutikti ne vienos šeimos namuose. Šie mieli ir pūkuoti gyviai neretai tampa sunkių užkratų sukėlėjais – pavyzdžiui, toksoplazmos. Tai yra parazitinė liga, kurią žmonės dažniausiai gauna nuo jaunų kačių per cistomis užkrėstą maistą ar nešvarias rankas. Susirgimo metu jaučiame į gripą panašius simptomus, tačiau daliai žmonių nepasireiškia jokie požymiai. Ši liga ypač pavojinga nėščiosioms ir mažiems vaikams. 

Katės nesnaudžia ir į draugiją pasikviesdamos šunis platina dar daugiau infekcijų, iš kurių viena – toksokarozė (apvaliųjų kirmėlių lervų sukelta liga). Dažniausiai šis užkratas plinta per retai plaunant rankas, valgant nešvarias uogas, vaisius ir daržoves. Tai ypač pavojinga vaikams, žaidžiantiems smėlio dėžėse, kuriose yra kačių arba šunų ekskrementų. Susirgimo metu pažeidžiama centrinė nervų sistema, akys, kepenys, plaučiai, širdis. Žmogus pradeda karščiuoti, viduriuoti, dusti, pasireiškia odos niežėjimas ir bėrimas, skausmas įvairių organų srityse.

Dažniausiai naminiai gyvūnai, nešiojantys infekcijas, atrodo sveiki, tačiau rizika užsikrėsti yra tiek būnant savo aplinkoje, tiek viešose vietose. Medikai pataria būti atsargiems ir laikytis asmeninės higienos reikalavimų. Pasirūpinkite, kad gyvūnas nebūtų tose vietose, kur gaminamas maistas. Svarbiausia – kuo dažniau plaukite rankas ir dezinfekuokite įvairius daiktus bei aplinką. 

Jeigu jaučiate, kad pasigavote užkratą nuo savo naminio gyvūno ar sutikto gatvėje, raginame nedelsti ir pasitikrinti. Tai galite padaryti užsiregistravę pirminei konsultacijai mūsų ambulatorinėje klinikoje „Nefrida“. Čia dirbantys specialistai mielai Jus apžiūrės ir, įvertinę sveikatos būklę, prireikus paskirs gydymą. Laukiame Jūsų!

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070