Lėtinio nuovargio sindromas – mitai ir realybė

Lėtinio nuovargio sindromas – mitai ir realybė

Intensyvus gyvenimo tempas, stiprūs emociniai išgyvenimai, mitybos/miego režimo disbalansas – vieni pagrindinių faktorių, galinčių lemti lėtinį nuovargio sindromą. Remiantis statistiniais rodikliais, su šia problema susiduria 17–24 milijonai žmonių visame pasaulyje. Kadangi simptomai dažnai būna apgaulingi ir visuomenėje vyrauja patys įvairiausi mitai, svarbu žinoti, į ką specialistai rekomenduoja atkreipti ypatingą dėmesį.

Lėtinio nuovargio sindromas – kas tai?

Lėtinio nuovargio sindromas – tai bendros sveikatos sutrikimas, kuriam būdingas nuolatinis ir pasikartojantis, ilgiau nei 6 mėnesius trunkantis fizinis/protinis pavargimas be aiškios priežasties. Ši būklė paprastai tęsiasi, net jeigu pacientai bando gerai pasiilsėti, o ją lemia tokios priežastys, kaip psichologinė įtampa, stresas, susilpnėjęs imunitetas, nemiga, prasta mityba, poilsio trūkumas. Kadangi nėra jokio specifinio tyrimo, galinčio diagnozuoti šį sindromą, specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į dažniausiai pasireiškiančius simptomus:

nuolatinį nuovargį (ypač po menkiausios fizinės veiklos);

miego sutrikimus, nemigą;

sąnarių, galvos skausmus;

susilpnėjusį imunitetą;

trumpalaikės atminties sutrikimus;

dirglumą, apatiją, koncentracijos stoką, depresijos požymius.

Mitai, su kuriais susiduriama

Lėtinio nuovargio sindromas paprastai yra sunkiai suprantamas ir neigiamai vertinamas dėl visuomenėje vyraujančių mitų, kurie dažniausiai stipriai kertasi su realybe. Siekiant gerinti šio sveikatos sutrikimo suvokimą, svarbu paneigti nusistovėjusias nuostatas.

Lėtinis nuovargis yra įprastas nuovargis. Dažnai manoma, kad lėtinis nuovargis niekuo nesiskiria nuo įprastinės energijos stokos po ilgos darbo dienos ar intensyvaus fizinio aktyvumo. Tačiau ši būklė turi didelį poveikį bendrai savijautai ir tam įtakos turi biologiniai, imuniniai, hormoniniai pokyčiai mūsų organizme.

Lėtinis nuovargis yra tik suaugusiųjų problema. Nors lėtinis nuovargis dažniausiai pasireiškia suaugusiesiems, tačiau su šia problema kovoja ir vaikai/paaugliai. Jauname amžiuje tai gali būti tokie simptomai, kaip nuolatinis išsekimas, bendras silpnumas, dėmesio, koncentracijos stoka. Visgi, šie požymiai neretai būna priskiriami tiesiog „brendimo etapui“.

Lėtinis nuovargis gali būti gydomas poilsiu. Žmonėms, susiduriantiems su nuolatiniu, ilgiau nei 6 mėnesius trunkančiu nuovargiu, poilsis dažniausiai neišsprendžia šios problemos. Tai ilgalaikis sveikatos sutrikimas, reikalaujantis profesionalios pagalbos, išsamaus/kompleksinio gydymo, gyvenimo būdo pokyčių.

Gyvenimo būdo pokyčiai – kelias į geresnę savijautą

Siekiant pagerinti žmogaus sveikatos būklę gali būti taikomas kompleksinis gydymas, tačiau daugiausiai įtakos turi individualios žmogaus pastangos, gyvenimo būdo pokyčiai. Norint turėti daugiau energijos, rekomenduojama laikytis sveiko darbo/poilsio režimo, eiti miegoti laiku, mažiau laiko praleisti prie ekranų, sveikai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių. Taip pat svarbu mažinti patiriamą emocinę įtampą, būti fiziškai aktyviems, reguliariai lankytis pas gydytojus.

Nesvarbu, kaip kokybiškai pasiilsite, dienos eigoje vis tiek jaučiate nuovargį, kuris tęsiasi nuolatos? Tai gali būti ženklas, kad kenčiate nuo lėtinio nuovargio sindromo. Nieko nelaukite – registruokitės pirminei konsultacijai ambulatorijos klinikoje „Nefrida“, kurioje dirbantys gydytojai suteiks Jums visą reikiamą pagalbą ir atsakys į kylančius klausimus.

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070