Menopauzė – ką svarbu žinoti ir kaip palengvinti simptomus?

Menopauzė – ką svarbu žinoti ir kaip palengvinti simptomus?

Menopauzė yra vienas iš natūralių moters gyvenimo etapų, dažniausiai pasireiškiančių nuo 45 iki 55 metų amžiaus. Organizmui keičiantis, pradeda persitvarkyti hormonų veikla – kiaušidės nustoja gaminusios estrogenus/progesteroną, todėl nebevyksta ovuliacija, baigiasi menstruacijos, netenkama galimybės pastoti. Šiuo laikotarpiu paprastai susiduriama su įvairiais sveikatos sutrikimais, kurių rekomenduojama neignoruoti.

Menopauzės etapai

Perimenopauzė – pereinamasis laikotarpis, prasidedantis prieš menopauzę ir trunkantis 12 mėnesių po paskutinių praėjusių mėnesinių.

Menopauzė – tarpsnis, prasidedantis praėjus 12 mėnesių po paskutinių mėnesinių arba dėl nutrūkusių menstruacijų (pavyzdžiui, pašalinus kiaušides).

Postmenopauzė – etapas, prasidedantis praėjus metams po menopauzės.

Menopauzės simptomai

– Sumažėjęs vaisingumas, nereguliarios mėnesinės.

– Makšties sausumas, diskomfortas.

– Karščio bangos.

– Sutrikęs miegas.

– Emocinės, dėmesio koncentracijos, atminties problemos.

– Fiziniai pokyčiai.

Kaip sau padėti?

Mityba. Specialistai rekomenduoja valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių – jie padės palaikyti sveiką kūno svorį, išvengti po menopauzės atsirandančių širdies ligų, sustiprinti kaulus. Naudinga vartoti ir kalcį, vitaminą D, kurių taip pat gausu pieno produktuose, lapiniuose kopūstuose, špinatuose, pupelėse, žuvyje, kiaušiniuose. Be to, į savo racioną įtraukite daugiau baltymų, venkite rafinuoto cukraus.

Tačiau jeigu pastebite, kad kurios nors rūšies maistas verčia Jus jaustis nepatogiai (sukelia karščio bangas, naktinį prakaitavimą, nuotaikų kaitą), stenkitės sumažinti jų kiekį arba apskritai atsisakykite.

Vanduo. Vykstant hormoniniams pokyčiams, svarbu nepamiršti gerti pakankamą kiekį vandens dėl padidėjusio sausumo. Tai ne tik palengvina jaučiamus simptomus, bet ir mažina pilvo pūtimą, padeda numesti svorio.

Fizinis aktyvumas. Remiantis atliktais tyrimais, reguliari mankšta (bent 3 valandas per savaitę) teigiamai veikia moterų psichinę ir fizinę savijautą bei bendrą gyvenimo kokybę, po menopauzės. Atsiranda didesnis energijos antplūdis, greitesnė medžiagų apykaita, sumažėjęs stresas, geresnis miegas.

Jaučiate suprastėjusią savijautą dėl menopauzės, tačiau nepadeda net ir sveikesni gyvenimo įpročiai? Tai ženklas, kad metas pasikalbėti su specialistu. Registracija konsultacijai – https://www.nefrida.lt/registruotis-pas-gydytoja/ 

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070