Pavojingi mitai apie erkes

Pavojingi mitai apie erkes

Pastaraisiais metais vis daugiau kalbama apie erkes ir jų sukeliamus sveikatos sutrikimus. Kasmet jos agresyvėja ir apsigyvena vis arčiau žmogaus. Nors apie erkių keliamą pavojų diskutuojama daug, netrūksta ir klaidingų įsitikinimų šia tema. Apžvelkime labiausiai paplitusius mitus apie erkes.

1 mitas. Erkės kelia pavojų tik atšilus orams.

Manoma, kad erkės aktyvios tampa, kai sužaliuoja gamta ir vyraujanti temperatūra yra nuo +5 iki -7 C. Kadangi žiemos vis šiltėja, erkės prie jų prisitaiko ir gali įsisiurbti bet kuriuo metų laiku, tad atsipalaiduoti negalima.

2 mitas. Erkės įsisiurbia tik vaikštant miške.

Tai yra vienas iš klaidingiausių ir pavojingiausių mitų: jos gali tykoti kieme, sodyboje, miesto parke ir pan. Erkės dažniausiai slepiasi žolėje ir, pajutusios žmogų ar gyvūną, nedelsiant įsisiurbia į kūną.

3 mitas. Užsikrėtimo pavyks išvengti, jei erkė bus greitai ištraukta.

Šis mitas išties plačiai paplitęs visuomenėje, tačiau tai nėra tiesa. Erkiniu encefalitu žmogus užkrečiamas iš karto, nes šis virusas yra erkių seilėse. Reikia nepamiršti, kad šia liga galima užsikrėsti netiesiogiai, nes viruso nešiotojai yra smulkieji graužikai, laukiniai ir naminiai žinduoliai. Susirgti šia liga galima ir geriant nevirintą naminį pieną.

4 mitas. Erkinis encefalitas visiškai išgydomas.

Deja, specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra. Iš visų susirgusiųjų šia liga, tik 30 proc. ligoninę palieka visiškai pasveikę. Dar tiek pat pacientų pasveiksta 1-3 metų bėgyje. Trečdalis žmonių erkinio encefalito komplikacijas jaučia visą likusį gyvenimą: paralyžius, suprastėjusi koordinacija ir atmintis, galvos skausmai, nuolatinis nuovargis ir pan. Beveik kas dešimtas šiuo virusiu užsikrėtęs žmogus tampa neįgaliu.

5 mitas. Vakcina neapsaugos nuo erkinio encefalito.

Vakcina yra patikimiausia apsauga nuo šios klastingos ligos! Tiesa, tam, kad susidarytų imunitetas, reikalingos trys vakcinos dozės: antrasis skiepas gaunamas praėjus 1-3 mėnesiams po pirmojo. Trečioji vakcina suleidžiama po 5-12 mėnesių. Apsauga nuo erkinio encefalito susidaro praėjus dviem savaitėms po antrojo skiepo. Vėliau reikia skiepytis kasmet. Vakcina neapsaugos tik tuo atveju, kai skiepijamasi likus porai mėnesių iki didžiausio erkių aktyvumo arba neatnaujinus skiepo.

„Nefridos“ klinikos specialistai primena, kad vienintelis patikimas būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepas. Jis suteikia net 99 proc. apsaugą, o juo skiepytis bet kuriuos metų laiku gali tiek suaugusieji, tik ir vaikai (vyresni nei 1 metų amžiaus). Skiepytis niekada ne vėlu, nes net ir viena vakcinos dozė gali apsaugoti nuo sunkių ligos pasekmių!

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070