Pavojingiausios erkių platinamos ligos
Remiantis statistiniais duomenimis, Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių pagal erkinio encefalito ir Laimo ligos susirgimų skaičių. Ekspertai pastebi, kad užsikrėtimai yra fiksuojami visuose rajonuose be išimties. Didžiausias pavojus tyko prie pat namų arba netoliese esančiuose miškuose arba parkuose. Ambulatorinės klinikos „Nefrida“ gydytojai dalinasi pavojingiausiomis erkių platinamomis ligomis bei ragina nedelsti ir pasiskiepyti.
Aktyviausias erkių laikas prasideda tada, kai temperatūra būna didesnė nei 6 °C, dažniausiai nuo kovo iki lapkričio mėnesio. Šiems gyviams kraujas yra būtinas tolimesniam vystymuisi ir augimui. Todėl erkės prisitvirtina ne tik prie žmonių ir gyvūnų odos, bet taip pat sau vietos atranda drabužiuose, nuo kurių vėliau migruoja po kūną. Prieš keliaujant į gamtą, svarbu tam pasiruošti: vilkėkite šviesius drabužius, naudokite efektyvius repelentus ir pasiskiepykite. Pastarasis būdas yra pats efektyviausias.
Svarbu paminėti, kad pačios erkės ligų nesukelia, tačiau jeigu jos yra infekuotos, įsisiurbdamos į žmogaus odą, perduoda infekciją. Vienas iš pagrindinių susirgimų – Laimo liga (boreliozė), atpažįstama pagal raudoną dėmę ryškiais kraštais erkės įkandimo vietoje. Kai kuriems pacientams pasireiškia silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmas, padidėjusi temperatūra. Praėjus kelioms savaitėms ar netgi mėnesiams, atsiranda nuovargis, atminties susilpnėjimas, galvos svaigimas, įvairūs kūno skausmai. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius. Svarbu simptomus pastebėti kuo greičiau, todėl specialistai pataria vos grįžus iš lauko apžiūrėti savo kūną.
Erkinis encefalitas – tai virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. Ši infekcija vidutiniškai trunka nuo 7 iki 14 dienų ir dažniausiai pasireiškia dviem fazėmis. Pirmiausiai jaučiamas karščiavimas, kaulų, raumenų ir galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, trunkantis 1–8 dienas. Nors žmogus lyg ir pasveiksta, tačiau po savaitės (kartais ir po mėnesio) liga atsinaujina: pacientas būna kamuojamas galvos skausmo, pykinimo. Taip pat gali pasireikšti sprando raumenų sustingimas, sutrikusi sąmonės veikla, pusiausvyra ir koordinacija, pablogėjusi orientacija, mąstymas ar paralyžius. Deja, bet erkinio encefalito neįmanoma išgydyti – vaistai padeda tik malšinti simptomus, todėl vienintelė apsisaugojimo priemonė yra skiepai.
Ambulatorinės klinikos „Nefrida“ gydytojai skatina nedelsti ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Tai galima padaryti tiek vaikams (vyresniems nei 1 metų amžiaus), tiek suaugusiems bet kuriuo metų laiku – vakcina suteikia net 99 % apsaugą. Pasirūpinkite savo sveikata ir būkite tikri, kad pavasarį ir vasarą gamtoje galėsite leisti saugiai.