Pirmoji pagalba saulės smūgio ištiktam žmogui

Pirmoji pagalba saulės smūgio ištiktam žmogui

Vasara norisi kuo ilgiau mėgautis išsiilgta saule ir šiluma. Tačiau labai apmaudu, kai vasaros džiaugsmus apkartina perkaitimas saulės smūgis. Klinikos „Nefrida“ šeimos gydytojai pataria, kokią pagalbą suteikti saulės smūgio ištiktam žmogui ir kaip elgtis, kad mėgaudamiesi saule išvengtume nemalonių rūpesčių.

Saulės smūgis – tai tiesioginio saulės spindulių poveikio sukeltas galvos smegenų pažeidimas. Saulės spinduliams tiesiogiai krintant ant nepridengtos galvos ir sprando, dirginami galvos smegenų dangalai, pakyla galvos smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija. Saulės smūgis pasireiškia galvos skausmu, spengimu ausyse, mirgėjimu akyse, padažnėjusiu kvėpavimu ir pulsu, pykinimu ar vėmimu, apatija, išbalusia oda, šaltu prakaitu, bendru silpnumas, aukšta kūno temperatūra (38–40°C), sąmonės pritemimu ir net netekimu.

Jei saulės smūgio ištiktas žmogus turi sąmonę, kuo skubiau iš karštos aplinkos jį nuveskite į pavėsį ar į vėsesnę vietą, paguldykite arba pasodinkite, atsagstykite, atlaisvinkite drabužius. Veidą apipurkškite vėsiu vandeniu, ant galvos uždėkite šaltą kompresą, duokite atsigerti vėsaus gėrimo. Jei nukentėjusįjį pykina, duokite jam atsigerti ko nors rūgštaus (pvz., vandens su citrinų sultimis). Jei nukentėjusysis yra be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir skubiai kvieskite greitąją pagalbą.

Dažnai saulės smūgis ištinka kartu su perkaitimu. Perkaisti galima esant aukštai oro temperatūrai, intensyviems saulės spinduliams, didelei santykinei oro drėgmei, mažam oro srauto judėjimui, būnant ilgai nevėdinamoje patalpoje, karštą dieną daug judant ir geriant nepakankamai vandens. Perkaitimo požymiai atsiranda staiga – pakyla kūno, temperatūra, skauda galvą, apima mieguistumas, vangumas, silpnumas, troškulys, sutrinka pusiausvyra, parausta veidas, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, eisena tampa netvirta arba nebesinori judėti.

Lengvai perkaitusiam gali padėti vėsus gėrimas, dušas, šalti kompresai. Jei būklė sunkesnė, nukentėjusįjį paguldykite pavėsyje ar vėsioje vietoje, apklokite vandeniu sudrėkinta paklode ar rankšluoščiu ir nuolat jį drėkinkite. Kai kūno temperatūra nukris iki 37,5 laipsnio, drėgną paklodę ar rankšluostį pakeiskite sausu ir duokite atsigerti ko nors vėsaus. Jei perkaitimo ištiktas žmogud be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite, tačiau neduokite gerti ir skubiai kvieskite greitąją pagalbą.

Klinikos „Nefrida“ šeimos gydytojai primena, kad organizmo būsena, kai sutrinka jo temperatūros reguliavimo sistema, yra labai pavojinga. Norint išvengti perkaitimo ar saulės smūgio, specialistai pataria saulės spinduliais lepintis saikingai. Ilgesnį laiką būnant karštoje aplinkoje ar saulėje, nepriklausomai nuo to, ar kankina troškulys, būtina vartoti daug skysčių, ypač mineralinio vandens. Patartina vengti alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su saldikliais, nes jie skatina vandens pasišalinimą iš organizmo. Karštomis vasaros dienomis rekomenduojama dėvėti šviesius, laisvus, natūralaus audinio, gerai praleidžiančius prakaitą drabužius, nepamiršti galvos apdangalo. Esant aukštai temperatūrai, sunkius fizinius darbus reikėtų dirbti ryte arba vakare.

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070