Policistinių kiaušidžių sindromas – ką turėtumėte žinoti?

Policistinių kiaušidžių sindromas – ką turėtumėte žinoti?

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) – tai vienas dažniausių hormoninių sutrikimų tarp vaisingo amžiaus moterų, kuris gali turėti įtakos tiek reprodukcinei sveikatai, tiek bendrai savijautai. Šis sindromas dažnai siejamas su nereguliariomis menstruacijomis, padidėjusiu androgenų kiekiu bei kiaušidėse susidarančiomis smulkiomis cistomis. Nors tikslios PKS priežastys nėra iki galo aiškios, manoma, kad svarbų vaidmenį atlieka genetiniai, aplinkos veiksniai.

Policistinių kiaušidžių sindromo priežastys

Policistinių kiaušidžių sindromas pasireiškia anovuliacija – būkle, kai kiaušidėse folikulai bręsta, tačiau ovuliacija neįvyksta, o vietoje geltonkūnio susidaro smulkios cistos. Tai glaudžiai susiję su hormonų pusiausvyros sutrikimais ir gali būti skirstoma į 4 rūšis.

Androgenų perteklius. Vyriškų lytinių hormonų (androgenų) perteklius yra viena pagrindinių PKS priežasčių. Androgenai slopina folikulų brendimą ir ovuliaciją, todėl kiaušidėse formuojasi daugybė nesubrendusių folikulų. Tai gali sukelti nevaisingumą, padidėjusį plaukuotumą, spuogus, plaukų slinkimą.

Atsparumas insulinui. Daugelis PKS sergančių moterų turi padidėjusį insulino kiekį, kuris skatina kiaušides gaminti daugiau androgenų. Be to, organizmo audiniai gali būti atsparūs insulinui, dėl to kasa gamina dar daugiau šio hormono, siekdama kompensuoti jo veiksmingumo trūkumą. Tai pablogina ovuliaciją, didina riziką susirgti 2 tipo diabetu, priaugti svorio.

Padidėjusi LH gamyba. Posmegeninė liauka (hipofizė) reguliuoja kiaušidžių veiklą, išskirdama liuteinizuojantį hormoną (LH). Kai šio hormono lygis yra per aukštas, kiaušidės pradeda gaminti daugiau androgenų, o tai trukdo folikulų brendimui ir stabdo ovuliaciją. Be to, LH disbalansas gali sukelti menstruacijų ciklo sutrikimus ir dar labiau apsunkinti vaisingumo problemas.

Sutrikęs androgenų virtimas į estrogenus. Kai organizme sutrinka cheminių reakcijų eiga, kurių metu androgenai paverčiami į estrogenus, kiaušidėse kaupiasi per daug vyriškų hormonų. Šis procesas dažnai yra susijęs su genetiniais defektais ir gali lemti nuolat aukštą androgenų lygį, trukdantį ovuliacijai bei skatinantį PKS simptomus.

Policistinių kiaušidžių sindromą išduoda:

nereguliarios mėnesinės;

padidėjęs plaukuotumas ir nevaisingumas;

kelis kartus padidėjusios kiaušidės;

ovuliacijos nebuvimas;

augantis kūno svoris, spuogai.

Taikomas gydymas

Policistinių kiaušidžių sindromo gydymas priklauso nuo moters gyvenimo būdo, sveikatos būklės ir reprodukcinių planų, tačiau dažniausiai taikomi du pagrindiniai metodai – medikamentinis ir chirurginis gydymas.

Pakaitinė hormonų terapija. Moterims, kurios negyvena lytinio gyvenimo ir nesiekia pastoti, dažniausiai skiriama pakaitinė geltonkūnio terapija gestagenais. Šie hormonai padeda reguliuoti menstruacijų ciklą, mažina hormonų disbalanso poveikį ir gali sumažinti ilgalaikes PKS komplikacijas.

Hormoninė kontracepcija. Moterims, kurios gyvena lytinį gyvenimą, tačiau nenori pastoti, rekomenduojami hormoniniai kontraceptikai, gestagenų injekcijos, hormoninės gimdinės spiralės ar kontraceptiniai implantai. Jie ne tik apsaugo nuo neplanuoto nėštumo, bet ir padeda reguliuoti hormonų pusiausvyrą, mažina vyriškų hormonų poveikį, spuogus, plaukuotumą.

Ovuliacijos skatinimas. Moterims, kurios gyvena lytinį gyvenimą ir siekia pastoti, taikomas ovuliaciją skatinantis gydymas. Jo tikslas – sureguliuoti hormonų veiklą ir sukelti kiaušidžių folikulų brendimą, kad įvyktų natūrali ovuliacija. Gydymo taktika kiekvienu atveju pritaikoma individualiai, atsižvelgiant į moters kūno svorį, hormonų koncentraciją kraujyje bei kitus veiksnius.

Chirurginis gydymas. Operacinis gydymas taikomas tik tada, kai medikamentinė terapija nepadeda. Dažniausiai atliekama videolaparoskopinė operacija, kurios metu pašalinamos kiaušidžių audinių dalys, trukdančios ovuliacijai. Po šios procedūros maždaug du trečdaliai pacienčių įgauna normalų mėnesinių ciklą, o apie 65 % jų pastoja.

Policistinių kiaušidžių sindromas gali turėti rimtų pasekmių, kai nėra laiku diagnozuotas ir gydomas. Jeigu susiduriate su vėluojančiomis mėnesinėmis, padidėjusiu plaukuotumu, svorio augimu ar odos problemomis, nelaukite – užsiregistruokite konsultacijai ambulatorinėje klinikoje „Nefrida“ pas gyd. ginekologę ir pasirūpinkite savo sveikata jau šiandien!

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070