Saulės poveikis mūsų sveikatai
Nors buvimas saulėje – geriausias vitamino D šaltinis, jos malonumais reikėtų lepintis saikingai. Saulės smūgis – tai pavojinga būklė, galinti stipriai pakenkti asmens smegenų ir kitų organų veiklai, tad labai svarbu žinoti, kaip elgtis, jei pastebite, kad žmogų ištiko šilumos smūgis.
Šilumos arba saulės smūgis ištinka tuomet, kai per ilgai būname karštyje ir mūsų kūnas, net ir gausiai prakaituodamas, nepajėgia išgarinti šilumos. Ši būklė dažnai ištinka sportuojant karštą dieną, ypač – geriant mažai vandens.
Taip pat dažnai nuo saulės nukenčia vyresni nei 65 m. senjorai ir jaunesni nei 4 m. vaikai, asmenys, gausiai vartojantys alkoholį, taip pat žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, pvz., kardiologinėmis, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, nutukę ar pernelyg mažo svorio asmenys. Jis taip pat būdingas asmenims, kurie patiria karščio spazmus, šilumos sinkopes, šiluminį išsekimą ir netoleruoja karščio – šiems žmonėms patartina saugotis tiesioginių saulės spindulių ir ypač karštomis dienomis laiką leisti kondicionuojamose patalpose.
Kaip atpažinti šilumos smūgį? Jis pasireiškia padidėjusia kūno temperatūra, pulsuojančiu galvos skausmu ir galvos svaigimu, stipriu širdies pulsu, greitu ir paviršutinišku kvėpavimu, paraudusia, karščiuojančia oda, troškuliu. Taip pat šiuos simptomus gali lydėti raumenų skausmas ir mėšlungis, pykinimas, vėmimas, kai kada net ir viduriavimas. Saulės smūgio ištiktas asmuo gali būti nerimastingas, sunkiai orientuotis aplinkoje, jo eisena gali tapti netvirta. Arba kaip tik toks žmogus gali tapti vangus, mieguistas, jį gali ištikti traukuliai, apleisti sąmonė.
Saulės smūgis – tai pavojinga būklė, galinti stipriai pakenkti smegenų ir kitų organų veiklai, dėl to supratus, kad žmogų ištiko saulės smūgis, iš karto kvieskite greitąją pagalbą.
Laukdami medikų, nugabenkite asmenį į pavėsį ar dar geriau – į gerai vėdinamą vėsią patalpą ir pabandykite kuo labiau sumažinti kūno temperatūrą: nurenkite jį, paguldykite prie įjungto ventiliatoriaus, vėdinkite popieriaus lapų pagalba.
Kūno temperatūrą sumažins ir žmogaus drėkinimas šlapiu audiniu, kempine, apliejimas vandeniu iš laistymo žarnos. Į pažastis, pakinklių, kirkšnių, alkūnių sritį įdėkite į rankšluostį suvyniotus ledo gabaliukus ar kokius nors šaldytus produktus, pavyzdžiui, daržoves ir pan.
Esant galimybei, įkelkite perkaitusį asmenį į kambario temperatūros vandens pripiltą vonią ar atvėsinkite jį dušo kabinoje.
Jei žmogus yra sąmoningas, mažais gurkšneliais girdykite jį vandeniu. Nuo vienu metu išgerto gausaus vandens kiekio gali supykinti ir vemdamas asmuo neteks dar daugiau skysčių. Jei nukentėjusįjį pykina, duokite užvalgyti ko nors rūgštaus. Žmogui pasijutus geriau, paisėjus, rekomenduojama per artimiausias dienas pasitikrinti sveikatą pas šeimos gydytoją. Tai galite padaryti ir klinikoje „Nefrida“.