Streso valdymas: pirminė pagalba sau
Stresas yra dažno žmogaus gyvenimo palydovas, su kuriuo specialistai rekomenduoja kovoti į pagalbą pasitelkiant gilų kvėpavimą. Taikant įvairias šio metodo praktikas, tinkamai reguliuojame savo nervų sistemos veiklą mažindami patiriamą psichologinę įtampą, nerimą – tai gali padėti įvairiose sudėtingose situacijose pasijausti ramiau.
Organizmo reakcija į patiriamą stresą
Patirdami stresą ar nerimą, siunčiame signalą smegenims apie esamą pavojų – tokiu atveju yra aktyvinama simpatinė nervų sistemos dalis, padedanti apsisaugoti, įveikti iššūkius. Ilgainiui pradedame jausti ir padažnėjusį širdies ritmą, raumenų įtampą, gausesnį prakaitą. Norint sau padėti, puikiai pasitarnauja gilus/lėtas kvėpavimas, aktyvinantis parasimpatinę nervų sistemos dalį bei grąžinantis organizmą prie įprasto ritmo.
Kvėpavimo praktikos ir jų nauda
Siekiant labiau atsipalaiduoti galime taikyti įvairias kvėpavimo praktikas – naudojant išmaniąsias programėles, stebint vaizdo įrašuose pateikiamą medžiagą arba dirbant kartu su specialistu. Atpažinus pojūčius, kuriuos sukelia stresinės situacijos, kiekvienas žmogus pasirenka sau priimtiniausią techniką. Svarbiausia kvėpuoti lėtai ir tolygiai, užtikrinant pilvo judėjimą. Vienas iš pavyzdžių būtų toks:
lėtai įkvėpdami per nosį skaičiuojame iki 4 – pilvas išsipučia;
lėtai iškvėpdami orą pro burną skaičiuojame iki 5 – pilvas nusileidžia, įdumba;
sulėtindami kvėpavimą ir padidindami deguonies patekimą į organizmą, normalizuojame širdies darbą, mažiname raumenų įtampą, lengviau pasiekiame ramybės būseną.
Valdydami kvėpavimą galime sumažinti įvairius nemalonius fiziologinius pojūčius, atsitraukti nuo stresą keliančių minčių/jausmų – įdarbindami kur kas kitas smegenų sritis labiau susikoncentruojame į dabartį. Siekiant gilesnės ramybės būsenos, kvėpavimo pratimus rekomenduojama atlikti kas 20–30 min., tačiau pradedantiesiems užtenka ir vos 5–10 min. per dieną.
Pastebėjote, kad dėl patiriamo streso kenčia Jūsų gyvenimo kokybė? Ambulatorinėje klinikoje „Nefrida“ dirbantys psichologai, sukaupę didelį profesinių žinių bagažą, yra pasiruošę padėti. Registracija vizitui – https://www.nefrida.lt/registruotis-pas-gydytoja/