Vaikų nutukimo priežastys, pasekmės ir būdai, kaip su tuo kovoti
Statistiniai duomenų rodikliai verčia sunerimti – net 15,5 proc. 7–17 metų moksleivių Lietuvoje turi antsvorį, o 6,9 proc. vaikų yra nutukę. Tai ne tik skaičiai, bet ir signalas atkreipti didesnį dėmesį į mūsų kasdienio gyvenimo pasirinkimus, mitybą, fizinį aktyvumą, jaunosios kartos sveikatą. Siekiant išvengti liūdniausio scenarijaus, svarbu žinoti priežastis, pasekmes bei, žinoma, šios opios problemos sprendimo būdus.
Kas lemia vaikų nutukimą?
Vaikų nutukimas – tai ne tik fizinės sveikatos problema, bet ir visuomenės spraga, kuri dažnai lieka nepastebėta, kol nebūna pasiekta kritinė riba. Priežastys, lemiančios jaunuolių svorio padidėjimą, yra įvairios, dažniausiai susijusios su kasdienio gyvenimo įpročiais.
Prasta mityba ir mažas fizinis aktyvumas. Greitas maistas, saldumynai, gazuoti gėrimai – tai vaikų itin mėgstami produktai, kurie dažniausiai pasižymi gana aukštu kalorijų kiekiu ir mūsų organizmui naudingų medžiagų trūkumu. Taip pat turint omenyje fizinio aktyvumo stoką tikriausiai nekyla klausimų, dėl ko jaunoji karta susiduria su antsvorio problemomis.
Psichologiniai ir emociniai veiksniai. Vaikai, patiriantys stresą, nerimą ar liūdesį, neretai siekia „saugumo“ per maistą, kol ilgainiui emocinis valgymas tampa kasdienybę vainikuojančiu įpročiu. Nesprendžiant šios problemos, galiausiai jaunuoliai sunkiai gali save kontroliuoti, susiduria su žema saviverte.
Aplinkos ir genetiniai faktoriai. Nutukimą gali lemti ir genetiniai faktoriai, dėl kurių žmogus yra natūraliai linkęs kaupti riebalus. Tačiau tokiu atveju svarbų vaidmenį atlieka tėvai – specialistai rekomenduoja savo atžaloms rodyti teigiamą pavyzdį, propaguoti sveiką gyvenimo būdą, valgyti subalansuotą maistą, laisvalaikį leisti aktyviai kartu.
Kokios grėsmės kyla vaikų sveikatai?
Nutukimas jauname amžiuje gali turėti rimtų pasekmių sveikatai – pirmiausiai, antsvorio turintys vaikai ateityje susiduria su tokiomis problemomis, kaip cukrinis diabetas, aukštas kraujo spaudimas, širdies/kraujagyslių ligos, sąnarių problemos. Taip pat padidėjęs svoris lemia hormonų pusiausvyrą, psichologinius iššūkius, socialinę izoliaciją.
Kaip galima padėti vaikams?
Nutukimas vaikystėje/paauglystėje nėra laikina problema – tai būklė, galinti turėti neigiamos įtakos ir tolesniame žmogaus gyvenime. Todėl svarbu laiku imtis reikiamų veiksmų, kurie padės užtikrinti palankias augimo bei vystymosi sąlygas.
Sveikos mitybos skatinimas. Siekiant spręsti vaikų nutukimo problemą, svarbu į savo kasdienę rutiną įtraukti sveikus maisto produktus. Tai reiškia, kad mūsų racionas turėtų būti praturtintas organizmui naudingais mineralais, vitaminais, vengiant greito maisto, cukraus. Svarbiausia, jog vaikas galėtų matyti sektiną pavyzdį, kuriuo vadovautųsi ir vėlesniame amžiuje.
Fizinio aktyvumo svarba. Vaikai, vis daugiau laiko praleidžiantys prie išmaniųjų įrenginių, turėtų būti skatinami daugiau judėti. Specialistai rekomenduoja kartu su šeima eiti pasivaikščioti, šiltuoju metų laiku važinėti dviračiais, pasiūlyti prisijungti prie įvairių sporto užsiėmimų ir pan. Svarbu, jog fizinis aktyvumas būtų savaime suprantamas dalykas, o ne prievolė ar kančia.
Psichologinė pagalba. Kadangi nutukimas dažnai yra ne tik fizinė, bet ir emocinė problema, svarbu sukurti tokią saugią aplinką, kurioje neliktų baimės, esant poreikiui, kreiptis pagalbos. Profesionalūs psichikos sveikatos specialistai gali padėti ugdyti pasitikėjimą savimi, atpažinti savo jausmus, rasti tinkamiausius problemos sprendimo būdus.
Pastebėjote, kad Jūsų vaikas turi problemų su padidėjusiu kūno svoriu? Nedelskite – registruokitės pirminei konsultacijai mūsų ambulatorijos klinikoje „Nefrida“, kurioje dirbantys profesionalūs gydytojai įvertins jaunuolio sveikatą, esant poreikiui, atliks reikiamus tyrimus ir pasiūlys tinkamiausią problemos sprendimo būdą.