Valgymo sutrikimai: ar gydytojai gali padėti?

Valgymo sutrikimai: ar gydytojai gali padėti?

Kiekvienas iš mūsų turime skirtingą santykį su maistu. Kol vieniems tai būdas gauti organizmui reikalingų medžiagų, kitiems – paguodos ir nusiraminimo šaltinis. Dėl blogai suformuotų įpročių praeityje negalime įsiklausyti į savo kūno poreikius ir taip atsiranda valgymo sutrikimai. Su šiuo reiškiniu susiduria įvairaus amžiaus žmonės, keldami sau per daug aukštus reikalavimus. Taip išsivysto anoreksija, bulimija ir kitos panašios ligos. 

Valgymo sutrikimai dažniausiai pradeda formuotis dar vaikystėje – dėl netinkamų mitybos įpročių, tėvų klaidų. Pavyzdžiui, kai vaikas yra verčiamas suvalgyti visą lėkštėje esantį maistą arba kai jo kiekis yra stipriai ribojamas. Šis sutrikimas dar labiau intensyvėja kartu patiriant stresą, baimę bei išgyvenant tam tikrus gyvenimo pokyčius, sukeliančius neigiamas emocijas. Ilgainiui išsivysto širdies, virškinimo sistemos, kaulų ligos ar netgi mirtis. 

Dažniausiai pasitaikančios valgymo sutrikimų ligos: kaip jas atpažinti?

Nervinė anoreksija. Žmonės, sergantys šia liga, dažniausiai mano, kad turi viršsvorį, nors jų kūno masė paprastai būna pavojingai maža. Jie linkę nuolat save stebėti, riboti suvartojamo maisto kiekį bei skaičiuoti kalorijas. Galiausiai atsiranda baimė priaugti svorio, o buvimas lieknu tampa kaip siekiamybė. Anoreksija gali būti dviejų tipų: valgant per mažai arba per daug maisto, tačiau abu atvejai baigiasi apsivalymu (vėmimu). 

Nervinė bulimija. Žmonės, sergantys šia liga, suvalgo didelį kiekį maisto, kurį po to pašalina iš organizmo vėmimu, badavimu, vidurius laisvinančiais vaistais. Dažniausiai bulimija reiškiasi negalėjimu savęs kontroliuoti, baime priaugti svorio. Taip pat savigarba siejama su atvaizdu veidrodyje, kūno formomis. 

Kompulsinis valgymo sutrikimas. Žmonės, sergantys šia liga, suvalgo didelį kiekį maisto, nepriklausomai nuo, ar yra alkani, ar ne. Turint šį sutrikimą, būna sunku susikaupti, svoris gali stipriai kilti arba kristi, pasireikšti virškinamojo trakto problemos. Taip pat asmuo pradeda vogti arba slėpti maistą, nekontroliuoti savęs valgant bei jaustis kaltu dėl to. 

Šeimos gydytojas yra vienas pirmųjų specialistų, pastebėjusių sunkų gyvenimo laikotarpį išgyvenantį pacientą. Žmogus dažnai būtent su šiuo asmeniu pasidalina apie savo mitybos įpročius: ką mėgsta, ką vengia valgyti ir pan. Toliau rūpinamasi, kad pacientas gautų visas reikalingas medžiagas, mineralus, vitaminus. Prie vieno atvejo dažniausiai dirba visa gydytojų komanda: psichologas (arba psichoterapeutas), psichiatras, dietologas, endokrinologas, ginekologas. 

Specialistai pastebi, kad daugelis pacientų vengia pripažinti ligą ir keisti gyvenimo įpročius, nors tai yra vienas iš pagrindinių žingsnių sveikimo link. Svarbu ieškoti pagalbos, ją priimti ir imtis reikalingų priemonių bei pokyčių. Tik laikantis rekomendacijų ir mokantis išgirsti savo kūno poreikius galima susigrąžinti psichologinę bei fizinę gerovę. 

Jeigu Jūs arba Jūsų artimasis susidūrė su valgymo sutrikimais, nelikite su tuo vieni ir kreipkitės pagalbos. Kviečiame užsiregistruoti pirminei konsultacijai mūsų ambulatorijos klinikoje „Nefrida“. Vizito metu įvertinsime bendrą sveikatos būklę ir sudarysime gydymo planą. Pasirūpinsime, kad ir vėl galėtumėte susigrąžinti kokybišką gyvenimą!

Registracija internetu
Registracija telefonu +370 46 397070